Se încarcă pagina ...
Ultimele articole
Statistici
Vizite unice azi:
168
Hituri azi:
2331
Vizite unice:
290288
Hituri:
1871806
Vizitatori online:
2
24.01.2012 18:35 - 18:35 Un erou blestemat - Ceauşescu, altfel (XVI)        * * *       06.11.2011 23:13 - 23:13 Un erou blestemat/Preşedintele Ceauşescu (III)        * * *       23.10.2011 23:03 - 23:03 UN EROU BLESTEMAT/Preşedintele Ceauşescu        * * *       20.10.2011 23:24 - 23:24 Un erou blestemat        * * *       28.07.2011 07:46 - 07:46 Ţara lui Peste Tot(ultima parte)        * * *       11.06.2011 08:00 - 08:00 Ţara lui Peste Tot        * * *       10.06.2011 20:18 - 20:18 O nouă surpriză de la Nicolae Cristache        * * *       21.10.2010 11:06 - 11:06 Necredinciosu, despre povestea "Sentinţei"        * * *       20.10.2010 14:01 - 14:01 "Sentinţa" poate fi a ta!        * * *       28.08.2010 09:00 - 09:00 Sentinţa - un an, un roman        * * *       

Întrebarea zilei

Data publicarii: 04.03.2010 22:06:00
Autor: Necredinciosu'
Întrebarea zilei

Provocare: Sentinţa adresează cititorilor o întrebare pe zi. Se încumetă cineva să răspundă?

Craiova - manipulare PDL sau dreptate?

Cîteva coincidenţe:
Primarul din Rîmnicu Vîlcea a fost dovedit ca infractor şi condamnat în consecinţă; grupuri de presiune, sub forma demonstraţiilor populare, au protestat şi, mai mult, l-au aburcat pe mituit în rangul de cetăţean de onoare; primarul este membru al partidului de guvernămînt. Primarul din Craiova, din informaţiile care există pînă acum, este acuzat cu probe greu de contestat; masele populare demonstrează şi cer libertatea celui acuzat de luare de mită cu probe aprobate de instanţele judecătoreşti; primarul este membru al PDL; sunt primii primari trimişi în judecată fiind membri ai partidului de la putere.

Ce mesaj primeşte naţiunea? Mesajul este difuzat prin purtătorii de mesaj ai partidului în toate emisiunile tv. Şi mesajul zice: iată dovada că partidul nostru nu se pune pavăză în faţa legii ca toate celelalte partide; justiţia din România este liberă şi neatîrnată.

Ce zic analiştii? Fie că primarul a fluierat în biserică, fie că s-a certat cu Elena Udrea, fie că aparţine unei tabere din PDL intrată în dizgraţie.

Coincidenţele enunţate mai sus duc şi la o altă concluzie: în faţa valului de nemulţumiri, a bîlbelor guvernamentale şi a dezvăluirilor privind corupţia din partid, liderul suprem a dat liber la cîteva dosare. Şi pentru ca gestul să nu rămînă neobservat şi să fie trecut la „printre altele”, a creat spectacolele de zgomot şi lumini din arsenalul portocaliilor ucrainieni şi populismul preşedintelui care, ori de cîte ori se află la anaghie, proclamă întoarcerea la popor.

De aceea întrebarea de azi este: mitingurile din Craiova sunt maniuplare a partidului de la putere sau trezirea justiţiei?
 

Afisari: 242
Spune-le prietenilor:
  • RSS
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • FriendFeed
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Netvibes
  • Reddit
  • Technorati
  • Tumblr
  • Twitter
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
  • email
  • Live
  • StumbleUpon
  • Ping.fm

Comentarii

* Nume:
* Email:
* Mesaj:
  caractere ramase
* Cod de siguranta:

Va rugam sa introduceti in casuta de mai sus codul de siguranta
  * campuri obligatorii
 

Nu sunt comentarii.
Alte articole | Arhiva
 
Newsletter
Vremea
Judet:
-9° C
Radio Lynx